نقاشی های استاد مرتضی کاتوزیان

نقاشی های استاد مرتضی کاتوزیان

مرتضی کاتوزیان در ۱۱ تیرماه ۱۳۲۲ در خانواده ای متوسط و هنر دوست در تهران به دنیا آمد. از کودکی عاشق نقاشی بود و تمام اوقات او بدون مربی صرف فراگیری این هنر می شد. در سال ۱۳۳۹ به طور حرفه ای به کار گرافیک و نقاشی روی آورد.

در زمینه گرافیک تعداد بسیاری پوستر، آرم، جلد کتاب و بروشور ساخت. سال ۱۳۵۳ مسئولیت برگزاری نمایشگاه بین المللی گرافیک تهران با عنوان گرسنگان آفریقا توسط سازمان جهانی I.A.A را قبول و بشکل آبرومندانه ای به انجام رساند و برنده جایزه پوستر همبستگی شد.
او از پایه گزاران سندیکای گرافیست ها در سالهای قبل از انقلاب و ۲ سال عضویت هیات مدیره آن بود. طی سالهای گذشته در نمایشگاههای جمعی بسیاری شرکت و ۴ نمایشگاه انفرادی برگزار کرد. تمامی آنها به دلیل کیفیت بالای آثار ارائه شده و نگاه محبت آمیزی که به انسانها و مسائل مربوط به زندگی آنها در نقاشی هایش بود پر بیننده ترین نمایشگاههای تاریخ هنر ایران شد.
به عنوان مثال نمایشگاه نقاشی هایش در موزه هنرهای معاصر تهران در سال ۱۳۶۸ طبق آمار رسمی ۲۰ هزار بازدید کننده داشت. آخرین نمایشگاهی که با ۹۴ اثر خود در خردادماه ۱۳۸۷ در مجموعه فرهنگی تاریخی سعد آبادبرگزار کرد، روز چهارشنبه ۲۹ خرداد ماه از طرف سازمان یونسکو به پاس فعالیتهای ۵۰ ساله اش در زمینه نقاشی و ۳۰ سال تعلیم مخلصانه به جوانان ایرانی طی مراسم با شکوهی مفتخر به دریافت لوح تقدیر این سازمان شد
در مدت ۳۰ سال تدریس نقاشی از آتلیه کوچک او ده ها نقاش تقدیم جامعه هنری شد.

برای معرفی و تشویق شاگردانش سه نمایشگاه جمعی برای آنان بر پا کرد و در یک نمایشگاه بهمراه آنان در موزه هنرهای معاصر تهران شرکت کرد. به همت او در سال ۱۳۸۴ کتابی از نقاشی های هنرجویانش چاپ و مورد استقبال مردم قرار گرفت.
اکنون تعدادی از آن هنرجویان از نقاشان و هنرمندان بنام ایران هستند و هر کدام در آموزشگاه نقاشی خود به تعلیم هنرجویان بسیاری مشغولند.
تاکنون ۴ جلد کتاب از آثار نقاشی مرتضی کاتوزیان به چاپ رسیده و تعداد زیادی از آثار او به صورت پوستر ارائه شده است. ۵عدد از آثار این نقاش در موزه هنرهای معاصر تهران و تعداد زیادی در کلکسیون مجموعه داران ایرانی و خارجی در کشورهای مختلف نگهداری می شود.
در دوران جوانی ساعات فراغت خود را به ورزش می گذراند. در سال ۱۳۴۹ برای اولین بار در ایران صاحب کمربند سیاه کاراته شد. طی سالیان بعد شاگردان لایقی در این زمینه تربیت کرد. اکنون با کمربند سیاه دان ۷ از پیش کسوتان این ورزش محسوب می شود.

katooziyan 1_(www.naggashi.com) katooziyan 2_(www.naggashi.com) katooziyan 3_(www.naggashi.com) katooziyan 4_(www.naggashi.com) katooziyan 5_(www.naggashi.com) katooziyan 6_(www.naggashi.com) katooziyan 7_(www.naggashi.com) katooziyan 8_(www.naggashi.com) katooziyan 9_(www.naggashi.com) katooziyan 10_(www.naggashi.com) katooziyan 11_(www.naggashi.com) katooziyan 12_(www.naggashi.com) katooziyan 13_(www.naggashi.com) katooziyan 14_(www.naggashi.com) katooziyan 15_(www.naggashi.com) katooziyan 16_(www.naggashi.com) katooziyan 17_(www.naggashi.com) katooziyan 18_(www.naggashi.com) katooziyan 19_(www.naggashi.com) katooziyan 20_(www.naggashi.com) katooziyan 21_(www.naggashi.com) katooziyan 22_(www.naggashi.com) katooziyan 23_(www.naggashi.com) katooziyan 24_(www.naggashi.com) katooziyan 25_(www.naggashi.com) katooziyan 26_(www.naggashi.com) katooziyan 27_(www.naggashi.com) katooziyan 28_(www.naggashi.com) katooziyan 29_(www.naggashi.com) katooziyan 30_(www.naggashi.com) katooziyan 31_(www.naggashi.com) katooziyan 32_(www.naggashi.com) katooziyan 33_(www.naggashi.com) katooziyan 34_(www.naggashi.com) katooziyan 35_(www.naggashi.com) katooziyan 36_(www.naggashi.com) katooziyan 37_(www.naggashi.com) katooziyan 38_(www.naggashi.com) katooziyan 39_(www.naggashi.com) katooziyan 40_(www.naggashi.com) katooziyan 41_(www.naggashi.com) katooziyan 42_(www.naggashi.com) katooziyan 43_(www.naggashi.com) katooziyan 44_(www.naggashi.com) katooziyan 45_(www.naggashi.com) katooziyan 46_(www.naggashi.com) katooziyan 47_(www.naggashi.com)

منبع

Pin It

دیدگاهتان را بنویسید